News


4 nietypowe odpady, z którymi poradzi sobie prasa lub belownica  

6 MAJ 2019

Jeśli jesteś odpowiedzialny za zarządzanie odpadami w firmie, wiesz doskonale, jak ważna jest kontrola kosztów. Odpowiedzią na to wyzwanie są belownice i prasy. Najczęściej spotykane i używane są prasy do kartonów i folii, jednak niektóre prasy dostępne na rynku poradzą sobie także z bardziej nietypowymi materiałami. Jakimi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Nietypowe odpady

1. Beczki

Utylizacja beczek jest ważna nie tylko ze względu na ich wielkość i zajmowane miejsce, ale też – zawartość, jak na przykład resztki oleju. Odpady tego typu bywają niebezpieczne dla osób, które mają z nimi styczność, jak również dla ekosystemu. Dlatego prawidłowa utylizacja tego typu materiałów to także działania proekologiczne, które możesz wykorzystać marketingowo – w końcu coraz więcej klientów zwraca uwagę na etyczną stronę działalności ich ulubionych firm i marek. 

Oczywiście zużyte beczki można wrzucać do kontenera, jednak zajmują one dużo miejsca, więc nie jest to efektywny sposób składowania tego odpadu. Dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z dedykowanych urządzeń. 

Jak działa prasa do beczek? Maszyna jest przeznaczona do prasowania beczek olejowych i innych beczek niezawierających materiałów wybuchowych. Urządzenie wyposażone jest w specjalne kolce, które przebijają beczki i pozwalają usunąć z nich zgromadzone w środku powietrze. Prasując beczkę można zmniejszyć jej objętość nawet o 90%. Następnie można ją bezpiecznie przetransportować oraz zutylizować albo sprzedać. W tym ostatnim przypadku na odpadach możesz nawet zarobić!

Prasa do beczek DP16 - umieszczenie beczki 

Prasa do beczek DP16 - umieszczenie beczki

Prasa do beczek DP16 - usunięcie sprasowanej beczki  

Prasa do beczek DP16 - usuwanie odpadu

2. Odzież i tekstylia

Prowadzisz hurtownię odzieży używanej albo zakład produkcyjny? Jeśli tak, doskonale wiesz, jak dużo miejsca zajmują skrawki materiałów czy inne odpady tekstylne. Aby temu zaradzić, przydadzą się specjalne prasy. Belownice przeznaczone do tekstyliów cieszą się coraz większym zainteresowaniem – szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę obecne trendy dotyczące świadomego wykorzystywania surowców w przemyśle odzieżowym.
 
Belownice sprawdzą się nie tylko w przypadku prasowania tekstylnych odpadów, ale również zmniejszenia miejsca, jakie zajmują gotowe do dalszego transportu ubrania. Takie prasy do odzieży nie mają blokad, a komora nie jest malowana. Dzięki temu prasowane ubrania nie ulegną zniszczeniu. Właściciele mniejszych i większych magazynów, na terenie których przechowuje się tony odzieży, a także sklepów i hurtowni mogą w łatwy sposób sprasować różne rodzaje tekstyliów, jednocześnie ich nie niszcząc.

Belownica B4 Tekstylia - załadunek odpadu

Belownica B4 Tekstylia - załadunek odpadu

Belownica B4 Tekstylia - usuwanie beli

Belownica B4 Tekstylia - usuwanie beli

3. Aluminiowe puszki i inne odpady metalowe

Bez względu na to, czy pochodzą z platform wiertniczych na środku oceanów, czy z zakładów produkujących ulubione napoje – odpady metalowe, a zwłaszcza te ciężkie (ołów, kadm) stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ich transport i utylizacja generuje wysokie koszty dla przedsiębiorcy. 
 
Na szczęście metalowe ścinki oraz aluminiowe puszki można poddać recyklingowi i w ten sposób zarobić na wyprodukowanych odpadach. By ułatwić ten proces, najlepiej wykorzystać belownice do puszek i pojemników o dużej sile nacisku, które w prosty sposób zmniejszą objętość odpadów, a resztki płynów odprowadzą do specjalnego pojemnika. Niezwykle ważne jest również to, aby materiał był mocno sprasowany już na początku produkcji beli. Z tego powodu belownice do metalu powinny mieć długi skok siłownika. Powstała bela musi być trwała i zwarta.
 
Prasowanie metalu przy zastosowaniu odpowiednich pras to zarazem segregowanie odpadów w bezpieczny sposób, jak również optymalizacja czasu pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Co więcej, sprasowane bele można następnie sprzedać. 

Belownica PC24 HD - bela

Belownica PC24 HD - bela

Belownica X30 - bela 

Belownica X30 - bela

4. Odpady organiczne

Działasz w branży spożywczej a może produkcyjnej? Masz więc do czynienia z wieloma odpadami organicznymi pochodzącymi z produkcji lub przetwórstwa żywności w formie stałej i płynnej. Odpady te nie tylko zajmują przestrzeń i zwiększają koszty transportu, ale również szybko ulegają rozkładowi.
 
Dedykowane prasy świetne poradzą sobie z większością odpadów organicznych. Sprawdzą się w różnego rodzaju firmach przetwórczych (np. wyroby mleczarskie i inne spożywcze przetwory).

Prasa do wyciskania cieczy RUNI przeznaczona jest do usuwania resztek cieczy z opakowań. Po wyciągnięciu odpadów z urządzenia mają one mniejszą objętość, a także ciężar. Prasa posiada specjalny system odprowadzania cieczy – dzięki pojemnikom odciekowym możliwy jest efektywny odpływ cieczy – a także opcja oddzielania odpadów stałych od ciekłych.

Jak widzisz, przy takim typie odpadu przydatne mogą okazać się nasze wyspecjalizowane prasy automatyczne.

RUNI - prasa do wyciskania cieczy - umieszczenie odpadu 

Prasa do wyciskania cieczy - umieszczenie odpadu

RUNI - prasa do wyciskania cieczy - sprasowany odpad

Prasa do wyciskania cieczy - sprasowany odpad

Nietypowe odpady wymagają wyboru odpowiednich i profesjonalnych urządzeń do ich utylizacji

Prasowanie metalu, odzieży czy beczek to działanie, które daje przedsiębiorcom wymierne korzyści biznesowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak Twoja firma może skorzystać z inwestycji w belownicę lub prasę, skontaktuj się z nami.  


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up