News


Belownica - co to jest i jak to działa?

13 LUTY 2019

Jeśli na terenie Twojej firmy produkowane lub gromadzone są odpady, to jesteś zobowiązany do prowadzenia gospodarki odpadami. Jak robić to wydajnie, a przy okazji ekologicznie i ekonomicznie? W usprawnieniu tego procesu pomocne mogą okazać się belownice. Zastanawiasz się, czym jest i jak działa belownica do odpadów? Czy takie urządzenie w ogóle przyda się w Twojej firmie?

Belownica Bramidan B3

Kiedy nie możesz zmniejszyć ilości odpadów… zredukuj ich objętość!

Efektywna organizacja zarządzania odpadami opakowaniowymi lub produkcyjnymi staje się nieodłącznym elementem strategii wzrostu coraz większej liczby polskich, jak i zagranicznych firm. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób można zredukować koszty związane z przechowywaniem oraz wywozem śmieci.

Teoretycznie najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się zmniejszenie produkcji odpadów. Jednak patrząc realistycznie i z szerszej pespektywy często nie jest to łatwe, a czasem nawet w ogóle możliwe. Jak bowiem wyobrazić sobie transport artykułów spożywczych do marketu, kosmetyków do drogerii, czy delikatnego sprzętu elektronicznego do sklepu AGD/RTV bez pudełek, zabezpieczających folii albo styropianu?

Kiedy zatem idealistyczne wizje nie są do realizacji, trzeba skupić się na realistycznych rozwiązaniach. Najprostszą metodą redukcji kosztów związanych z utylizacją odpadów jest redukcja ich objętości za pomocą belownicy. Zresztą, korzyści, jakie daje firmie to urządzenie jest znacznie więcej. Są to m.in. łatwiejsze składowanie i transport odpadów, większa przestrzeń magazynowa, a nawet – lepszy porządek i higiena w miejscu pracy.

Czym jest belownica do odpadów?

Mówiąc najprościej: belownica to profesjonalna maszyna, która redukuje objętość odpadów poprzez ich prasowanie w bele, które zajmują o wiele mniej miejsca niż tzw. „luźne odpady”. Samych rodzajów urządzeń jest naprawdę wiele, belownice pionowe czy poziome. Różnią się m.in. wielkością, siłą nacisku czy ciężarem wytwarzanej beli, co wpływa bezpośrednio na wydajność procesu i komfort pracy operatora.

Co właściwie można umieścić w belownicy, prasie? Tego typu urządzenie w efektywny sposób rozwiązuje problem składowania takich odpadów jak:

 • stop papier,
 • stop karton, 
 • stop plastik miękki (folia),
 • stop butelki PET,
 • stop puszki aluminiowe i stalowe,
 • stop plastik twardy,
 • stop tekstylia,
 • stop EPS (styropian),
 • stop beczki stalowe 200 l,
 • stop odpady organiczne,
 • stop niektóre rodzaje materiałów twardych, jak np. drewniane skrzynki
Odpady kartonowe

KARTON

Odpady papierowe

PAPIER

Odpady z folii

FOLIA

Odpady butelki PET

BUTELKI PET

Odpady puszki aluminiowe i stalowe

PUSZKI ALUMINIOWE I STALOWE

BECZKI

Odpady z EPS

EPS

Odpady tekstylia

TEKSTYLIA

Odpady organiczne

ODPADY ORGANICZNE

Jak działa belownica do odpadów?

Maszyna prasuje odpady, zmniejszając ich objętość nawet o 90% - tak, to naprawdę możliwe, np. w przypadku prasowania folii. Warto podkreślić, że belownice do odpadów są proste w obsłudze (np. prasy przemysłowe działają całkowicie lub w znacznym stopniu automatycznie), a odpowiednio serwisowane i użytkowane będą służyć przez wiele lat.

Zastanawiasz się, jak działa belownica? Oczywiście, prasy pionowe i poziome pracują nieco inaczej, jednak ogólne zasady działania są takie same. Po umieszczeniu odpadów (np. folii czy kartonu) w komorze rozpoczyna się cykl prasowania. Materiał odpadowy zgniatany jest za pomocą działającej z ogromną siłą płyty prasującej – w pionie (w belownicach pionowych) lub poziomie (w prasach poziomych). Prasowanie trwa tak długo, aż optymalna ilość odpadów będzie maksymalnie sprasowana. Powstałe w tym procesie bele są wyrzucane z komory i gotowe do odbioru.

Jak widzisz, jest to urządzenie działające z naprawdę dużą siłą nacisku (od 3 do nawet 50 ton!), dlatego też dobrej jakości belownica powinna spełniać rygorystyczne normy europejskie, które zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich obsługujących ją i znajdujących się w jej pobliżu osobach.

Jak wybrać belownice? Zaufaj fachowcom

Nie wiesz, jaka belownica będzie najlepsza dla Twojego biznesu? Na pewno warto wziąć pod uwagę rodzaj, wielkość i ilość produkowanych odpadów, a także wielkość magazynu, hali, zaplecza czy innej przestrzeni, jaką masz do dyspozycji. Oczywiście istnieje również wiele innych czynników, o którym trzeba pamiętać, wybierając belownicę do odpadów (jak choćby wewnętrzne procesy gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie).

Dlatego zamiast zgadywać – zdaj się na wiedzę doświadczonych ekspertów. Skontaktuj się z nami i przetestuj w swojej firmie belownicę Bramidan. Wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz kontaktowy.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up