News


Belownice nowe czy używane: które lepsze?

26 LUTY 2019

Wywóz odpadów pochłania więcej pieniędzy, niż zakładałeś? Przechowywanie odpadów zajmuje znaczącą część powierzchni hali produkcyjnej, magazynowej? Twoje problemy może rozwiązać profesjonalny sprzęt, a mianowicie belownice. Nowe czy używane? Na rynku znajdziesz urządzenia zarówno z pierwszej, jak i drugiej ręki. Na co się zdecydować, żeby nie żałować? Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań?

Zaplecze produkcyjne

Czy nowa belownica sprawdzi się w Twojej firmie?

Belownice do prasowania odpadów „zdają egzamin” w przedsiębiorstwach z najróżniejszych branż i sektorów. Każdy sklep wielko-, średnio-, a nawet małoformatowy, który zajmuje się handlem detalicznym, a gromadzenie wraz z utylizacją odpadów jest kosztowne oraz czasochłonne, powinien poważnie rozważyć zakup nowej lub używanej prasy. Sprawdzi się ona także w zakładach przemysłowych oraz produkcyjnych.

Firmy, które zainwestowały w belownice potwierdzają, że wielokrotnie zmniejszyły liczbę odbiorów odpadów, a zaoszczędzone miejsce zostało przeznaczone na przestrzeń produkcyjną lub magazynową. Zdarza się, że zakup urządzenia zwraca się już po kilkunastu miesiącach użytkowania.

Ile kosztują nowe belownice, prasy?

Nie uciekniemy od tematu ceny nowych urządzeń – to oczywiste, że każdy przedsiębiorca musi być świadom kosztów, jakie poniesie oraz tego, kiedy inwestycja się zwróci. Nową prasę pionową dobrej jakości można kupić już od kilkunastu tysięcy zł. Te w pełni zautomatyzowane prasy mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy zł.

Prasa pozioma

Belownica kanałowa Presto

Belownica pionowa 

Belownica pionowa Bramidan

Kontenerowa prasa ślimakowa 

Kontenerowa prasa ślimakowa Presto

Jak widzisz, „widełki cenowe” są ogromne. Skąd się biorą? Koszt nowej maszyny zależy między innymi od wykorzystanej technologii, klasy komponentów czy samego wykonania. Wszystko to ma wpływ na żywotność i bezawaryjność maszyny.

Najtańsze są proste belownice pionowe, a najdroższe – w pełni zautomatyzowane prasy kanałowe. Kupując większą liczbę maszyn, zawsze negocjuj cenę – niektórzy producenci oferują atrakcyjne rabaty.
 
Nowa belownica to jednak szereg zalet – główna z nich to jej stan techniczny i jakość. Nowa prasa do odpadów objęta jest też gwarancją. Decydując się na zakup nowego urządzenia, nie musisz się martwić o jego transport, instalację, a także szkolenie z obsługi dla personelu. Dołączony zestaw taśm do wiązania bel umożliwia pracę maszyny od razu po jej montażu.

Kolejną zaletą nowych maszyn jest możliwość wyboru konkretnego modelu z szerokiej oferty. W przypadku belownic używanych wybór jest znacznie mniejszy.

Używane prasy? Uważaj na nieuczciwych sprzedawców!

Używane belownice są zdecydowanie tańsze od tych z rynku pierwotnego, dlatego część właścicieli firm decyduje się właśnie na te pierwsze. Szczególnie mocno kuszą internetowe oferty od osób prywatnych, umieszczane na popularnych serwisach ogłoszeniowych czy portalach aukcyjnych. Spotkać można tam naprawdę atrakcyjne ceny. Warto zastanowić się jednak dwa razy, czy na pewno jest to dobre źródło, jeśli chodzi o tak zaawansowany sprzęt. 

Używane prasy zachęcają przedsiębiorców niższą ceną - i to jest bez wątpienia ich główny atut. Natomiast kupując belownicę z rynku wtórnego, trzeba zachować szczególną ostrożność. Niestety większość kupujących nie jest w stanie rzetelnie ocenić stanu urządzenia. Mimo zapewnień sprzedającego nie wiadomo, w jaki sposób była użytkowana przez poprzedniego właściciela i czy była odpowiednio serwisowana.

Czy na pewno zaoszczędzisz?

Po kilku tygodniach lub miesiącach może okazać się, że wiele części nadaje się do wymiany. Koszty nowych elementów oraz praca serwisantów to dodatkowe obciążenia finansowe, które w dłuższej perspektywie mogą nawet podwoić pierwotną cenę urządzenia. Dodatkowo przestój w pracy maszyny to rosnąca ilość odpadów, które zabierają miejsce w magazynie czy hali, co negatywnie wpływa na proces gospodarki odpadami.

W najgorszym wypadku prasa może stać się zagrożeniem dla pracowników, którzy ją obsługują. Pamiętaj, że to Ty – jako właściciel firmy – będziesz odpowiedzialny za ewentualne szkody na mieniu lub zdrowiu podwładnego.

Czy w takim razie nie warto w ogóle rozważać zakupu używanej prasy? Jak najbardziej warto, jednak bierz pod uwagę wyłącznie sprawdzone firmy, np. producentów, którzy poza nowym sprzętem, oferują również belownice używane. Tylko wtedy mamy pewność, że maszyna jest w pełni sprawna i gotowa do pracy.

W przypadku jakichkolwiek problemów, można zamówić usługę serwisu – urządzenie zostanie sprawdzone i naprawione przez wykwalifikowanych specjalistów nawet następnego dnia po zgłoszeniu.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up