News


Efektywne zagęszczanie odpadów: pojemniki na ryby z EPS  

12 LISTOPAD 2019

Pojemniki na ryby z EPS to odpady zajmujące dużo miejsca, przez co są kosztowne w przechowywaniu i transporcie. Dowiedz się, dlaczego warto zagęszczać odpady ze styropianu i na co zwrócić uwagę, wybierając profesjonalne brykieciarki do ich przetwarzania.

prasowanie pojemników na ryby - kompaktowanie styropianu

Redukcja gabarytowych a zarazem lekkich odpadów w przedsiębiorstwie to jeden z najistotniejszych punktów strategii obniżania kosztów operacyjnych. Rodzajów odpadów jest wiele, jednak dziś skupimy się tylko na jednym: pojemnikach na ryby z EPS. Ich zagęszczanie zapewnia wielopoziomowe korzyści przedsiębiorstwom, pozwalając im oszczędzać nakłady pracy, środki oraz cenny czas.

Po co zagęszcza się pojemniki?

Pojemniki na ryby wykonane ze styropianu EPS oraz innych tworzyw sztucznych są lekkie, jednak ich składowanie oraz transport nastręcza firmom mnóstwo problemów spowodowanych dużą objętością tego odpadu.

Zagęszczanie odpadów pozwala przedsiębiorstwom uzyskać dodatkowe przychody poprzez odsprzedaż wysokiej jakości gotowych surowców wtórnych, jednocześnie umożliwiając im optymalizację kosztów utylizacji odpadów.

Poza tym minimalizacja odpadów w firmie zapewnia znaczną redukcję miejsca zajmowanego przez odpady w halach, magazynach i przestrzeniach pracowniczych. Zagęszczanie pojemników na ryby do zwartych brykietów zmniejsza również nakłady pracy związane ze składowaniem tych odpadów oraz ułatwia i optymalizuje ich transport.

Załadunek odpadu EPS

Załadunek odpadu EPS

Zagęszczony odpad EPS w postaci brykietu

Zagęszczony odpad EPS w postaci brykietu 

 

Zagęszczanie odpadów: jak można usprawnić ten proces?

Redukcja odpadów – w tym przypadku pojemników na ryby (fish box) - może być realizowana dzięki nowoczesnym brykieciarkom RUNI. Maszyny te pozwalają na wydajne, szybkie i energooszczędne zagęszczanie odpadów z tworzywa EPS, zachowując przy tym współczynnik kompresji na poziomie do 50:1.

Tak wysoki współczynnik powoduje, że 50 ciężarówek pełnych pojemników na ryby można ograniczyć do zaledwie jednej ciężarówki. Tylko pomyśl, jaka to oszczędność czasu i środków przedsiębiorstwa.

Jak działają maszyny do zagęszczania odpadów z pojemników na ryby?

Brykietowanie rozpoczyna się od umieszczenia pudeł z EPS w leju zasypowym, w którym odpady są wstępnie kruszone przez rozdrabniacz na mniejsze kawałki. Następnie brykieciarka prasuje pudła w brykiety, które można dzielić na żądaną długość i układać na palecie. Maszyna formuje odpad w trwałe, jednolite i zwarte brykiety o gęstości do ok. 350 kg/m3.

Kompaktory brykietujące mogą być zasypywane ręcznie do leja wrzutowego ustawionego pod kątem 45 stopni lub bezpośrednio do leja pionowego za pomocą zautomatyzowanych podajników. Wyposażenie maszyn w czujniki pozwala na zachowanie wysokiej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa procesu prasowania.

Sterowanie brykieciarki umożliwia również automatyczny start i przerwanie pracy (stop) oraz precyzyjną regulację prędkości procesu zagęszczania, a wszystko to aby dopasować ustawienia maszyny do specyfiki materiału.

Poza tym urządzenia RUNI mogą być dodatkowo wyposażone w gilotynę, która odcina i dzieli sprasowany brykiet na dogodne długości. Innym rozwiązaniem opcjonalnym może być zasyp do silosu, który automatyzuje proces napełniania odpadami z EPS. Silos można napełniać w sposób ciągły lub partiami a samo urządzenie może pracować przez wiele godzin. Aby zwiększyć automatyzację można dodać podajnik.

Model SK370 świetnie radzi sobie z zagęszczaniem pojemników na ryby z EPS

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do zagęszczania pojemników na ryby?

Planując inwestycję w urządzenia do kompaktowania pudeł na ryby, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest szacowana roczna produkcja odpadów, które będą przeznaczane do zagęszczania. Dostępne w naszej ofercie maszyny RUNI umożliwiają zagęszczanie do 30-50 ton pojemników rocznie.

Przed zakupem warto również zweryfikować:

  • stop dzienną wydajność urządzeń,
  • stop rozmiary kompaktowanego materiału,
  • stop wielkość otworu wrzutowego,
  • stop poziom generowanego hałasu.  

Wszystko to wpływa na organizację pracy urządzenia oraz jego dostosowanie do specyfiki przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą produktową, a w przypadku pytań do kontaktu z naszymi doradcami. Służymy kompleksowym wsparciem.

Zapraszamy również na blog o prasach i belownicach do odpadów.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up