News Od bRAMIDAN


Kompaktowanie pianki poliuretanowej w branży automotive i meblarskiej

29 kwiecień 2022

Od wielu lat obserwujemy dynamiczny rozwój branży materiałów polimerowych dedykowanych do coraz szerszych zastosowań. Jednym z nich jest poliuretanowa pianka PUR wykorzystywana w dużych ilościach w przemyśle automotive oraz meblarskim. Powstające z niej odpady poprodukcyjne lub opakowaniowe są uciążliwe dla firmy pod kątem ich składowania i transportu. Z tego powodu w celu usprawnienia gospodarki odpadami z pianki, warto zmniejszać ich objętość poprzez prasowanie ich w kompaktorach (brykieciarkach) lub belownicach.

Brykieciarka Runi SK370 do pianki PUR i belownica X30

Jakie są wyzwania związane z gospodarką odpadami poliuretanowymi w firmie?

Główne wyzwania związane z gospodarką odpadami z pianki PUR wynikają przede wszystkim z ich budowy. Wyróżniamy zarówno spienione, mocno rozprężające się polimery, jak również te charakteryzujące się zbitą formą. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj zajmują one dużo cennej przestrzeni magazynowej. Z tego powodu warto zdecydować się na prasowanie tych tworzyw sztucznych, aby zmniejszyć ich objętość i przygotować je do recyklingu. Zyska na tym zarówno środowisko, jak i inny przemysł w którym zostaną na nowo wykorzystane.

Przetworzenie pianki PUR do formy zbitych brykietów umożliwia kompaktor (brykieciarka), czyli prasa ślimakowa. Maszyna ta rozdrabnia piankę PUR, a następnie zgniata ją do formy brykietów.

Odpad z pianki PUR 

Odpad z pianki poliuretanowej (PUR)

Brykiet z odpadów PUR

Brykiet wykonany z odpadu pianki poliuretanowej (PUR)

Belownica, czy brykieciarka ślimakowa – co różni te kompaktory i który wybrać?

Jako producent i dostawca nowoczesnych pras do kompaktowania odpadów z pianki poliuretanowej PUR, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle automotive i meblarskim oferujemy brykieciarkę ślimakową RUNI lub belownicę pionowe BRAMIDAN. Odróżnia je od siebie m.in.:

 • stopforma, do jakiej prasowane są tworzywa sztuczne (bele lub brykiety),
 • stopwymiary brykietu: stopień kompresji surowców przeznaczonych do recyklingu,
 • stopmaksymalna objętość odpadów, które można w nich przetwarzać.​

Brykieciarki ślimakowe RUNI

Tego typu prasy polecane są do użytku w firmach wytwarzających duże ilości odpadów z pianki PUR. Kompaktor RUNI rozdrabnia umieszczone w nim materiały poprodukcyjne, a następnie prasuje do postaci brykietów. W przypadku brykieciarek ślimakowych stopień kompresji może wynieść, zależnie od rodzaju danego poliuretanu, nawet 50 do 1.

Belownice pionowe do prasowania pianki poliuretanowej

Jeśli prowadzisz gospodarkę odpadami poprodukcyjnymi z pianki poliuretanowej, to warto rozważyć zakup belownicy BRAMIDAN. To rozwiązanie doskonale poradzi sobie z tworzywami sztucznymi o małej objętości, kompresując je do formy kompaktowych bel. Ponadto maszyna ta przygotowuje materiały z poliuretanu do recyklingu – po ich sprasowaniu można je przekazać do firmy skupującej surowce wtórne.

 

Rekomendowane urządzenia do kompaktowania odpadu PUR

 

Brykieciarka Runi SK370

 • stopduży otwór wrzutowy: 1400x500 mm
 • stopwymiary brykietu:    380x380 mm
 • stopgęstość: <350 kg/m3

 

Dowiedz się więcej >>>

Belownica X30

 • stopśredni otwór wrzutowy: 1090x655 mm
 • stopwymiary beli: 1200x800x1000 mm
 • stopsiła nacisku prasy: 30 t

 

Dowiedz się więcej >>>

Belownica X40 Wide

 • stopduży otwór wrzutowy: 1415x520 mm
 • stopwymiary beli: 1550x800x1100 mm
 • stopsiła nacisku prasy: 40 t

 

Dowiedz się więcej >>>

Dlaczego warto wykorzystywać maszyny do prasowania pianki poliuretanowej?

Zakład działający w przemyśle automotive lub meblarskim, wykorzystujący materiały z pianki poliuretanowej, wiele zyska, inwestując w prasę do nich. Główne korzyści z użytkowania belownic lub brykieciarek ślimakowych to:

 • stopzmniejszenie ilości miejsca potrzebnego do magazynowania materiałów poprodukcyjnych,
 • stopznaczące ograniczenie czasu poświęcanego na gospodarkę odpadami,
 • stoposzczędność pieniędzy i możliwość uzyskiwania dodatkowego przychodu ze sprzedaży surowców wtórnych firmom, których specjalizacją jest recykling tworzyw sztucznych,​
 • stopochrona środowiska naturalnego, w tym budowanie wizerunku przedsiębiorstwa proekologicznego.

Oprócz tego, stawiając na belownice od producenta Bramidan, zyskasz dostęp do systemu monitoringu BRA-IN. Ułatwia on zarządzanie maszyną do prasowania, zbiera kluczowe dane na temat jej pracy, a do tego może służyć do sprawdzania jej lokalizacji.

Zacznij prasować odpady z pianki poliuretanowej

Inwestując w kompaktor do pianki poliuretanowej, będziesz oszczędzać czas oraz pieniądze. Pamiętaj jednak, że dobór odpowiedniego urządzenia do prasowania pianki poliuretanowej, wymaga fachowej analizy. Należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych, ale także wiele innych czynników np. stopień rozprężania prasowanego materiału. Z tego powodu Bramidan jako producent belownic i dostawca brykieciarek ślimakowych dla przemysłu oferuje wsparcie w wyborze maszyn. Skontaktuj się z naszym doradcą i postaw na sprawdzone prasy, spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa!


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up