Handel detaliczny - Sklepy wielkoformatowe - Media Markt

Media Markt obniżył koszt odbioru odpadów
o 40%

Wcześniej w sklepach holenderskiej sieci z elektroniką Media Markt aż 75% odpadów trafiało do wspólnego kontenera. Rozwiązanie to było niewydajne i zbyt kosztowne. Obecnie prawie we wszystkich sklepach znajdują się belownice do kartonu i plastiku, oraz brykieciarki do styropianu EPS.

Wyzwania

  • stop Restrykcyjna polityka gospodarowania odpadami
  • stop Wielu użytkowników urządzenia
  • stop Strata czasu na wstępne spłaszczanie pudeł

Wybrane urządzenia

Belownica pionowa model X30

Rozmiar belownicy: 1200 x 800 x 1000 mm

Ciężar beli: 275-375 kg - karton/plastik

Korzyści

  • done Obniżenie całkowitych kosztów gospodarowania odpadami
  • done Wyższy poziom recyklingu
  • done Zysk z prasowania odpadów

Icon_BenefitsThumbsUp_1500x1500

Utylizacja odpadów w Media Markt

Wcześniej w Media Markt 75% odpadów trafiało do kontenerów bez sortowania. Było to kosztowne, niewydajne i zdecydowanie nieekologiczne rozwiązanie. Sieć w końcu uznała, że czas na zmiany. W 2009 r. prawie we wszystkich sklepach znajdowały się belownice do kartonu i plastiku, oraz brykieciarki do odpadów styropianowych.

„Gdy porównaliśmy wyniki finansowe z naszą siostrzaną spółką Saturn w Niemczech, okazało się, że w Saturnie sortowano 95% odpadów. W Holandii nie osiągnęliśmy nawet pułapu 25%, a do tego odbiory odpadów kosztowały nas co roku 900 000 euro”, mówi Rick van der Linden, dyrektor ds. obiektów w Media Markt-Saturn Holding Holland. „Chcemy i możemy być lepsi. Tym bardziej, że nasza grupa kapitałowa chce zmienić wizerunek na bardziej proekologiczny”.

Sieć nie posiada magazynu centralnego. Każdy sklep utrzymuje własny zapas towarów. Niektóre sklepy w Holandii już wcześniej używały do prasowania materiałów opakowaniowych belownic wypożyczonych od firm odbierających odpady. Pozostali wrzucali wszystkie odpady do kontenerów o pojemności 2,5 tysiąca litrów. Z każdego sklepu odpady trzeba było odbierać codziennie.

Skuteczne siłowniki krzyżowe

Pierwszym krokiem na drodze ku oszczędnościom był leasing urządzeń Bramidan. Niektóre sklepy korzystały już wcześniej z wynajętych belownic Bramidan i były z tego rozwiązania zadowolone. Rick: „Niezawodne, eleganckie maszyny, z szerokim otworem wrzutowym, więc nie trzeba niczego rozcinać ani spłaszczać. Dla nas bardzo ważne są potężne siłowniki krzyżowe, które eliminują ryzyko złamania płyty prasującej. Mieliśmy ten problem w urządzeniu innego producenta. Z oczywistych względów nie chcemy, żeby to się powtórzyło”.

Cardboard boxes and two employees from Media Markt at storage room

Obniżenie kosztów o 40%

Bramidan zaoferował kompleksowe rozwiązanie. W większości sklepów zainstalowano belownice X30 do kartonu i plastiku. Wyjątkiem były markety, w których dostawy towarów odbywały się na wyższych piętrach. Stropy nie byłyby w stanie utrzymać ważącej 2000 kg maszyny. Sklepy te w dalszym ciągu korzystają z zewnętrznych pras kontenerowych, wypożyczanych od firm odbierających odpady. Ok. 90% sklepów posiada również brykieciarki do styropianu, które rozdrabniają lekki, ale zajmującego dużo miejsca styropian na drobne kawałki i prasują go w poręczne brykiety. Objętość odpadów  styropianowych zmniejsza się o 90%. Dzięki temu ilość miejsca w magazynie znacznie się zwiększa. Jedynie w mniejszych sklepach instalacja brykieciarki do styropianu jest nierentowna. Odpady z folii są gromadzone na stojakach recyklingowych, do momentu zapełnienia worków, następnie są prasowane w belę.

Obecnie odpady są odbierane tylko dwa razy w tygodniu, co przyniosło 40% obniżkę kosztów. Surowce wtórne generują przychód, który pokrywa koszty transportu. Rick: „Dla nas najważniejszą zaletą jest to, że mniej odpadów trafia do spalarni”.

Dla nas najważniejszą zaletą jest to, że mniej odpadów trafia do spalarni.

— Rick van der Linden, Dyrektor ds. Obiektów, Media Markt

Informacje o kliencie

Media Markt

Grupa Media Markt-Saturn to największa sieć sklepów z elektroniką w Europie, posiadająca 500 marketów w 14 krajach.

Informacje o kliencie

Media Markt

Grupa Media Markt-Saturn to największa sieć sklepów z elektroniką w Europie, posiadająca 500 marketów w 14 krajach.

Jeśli masz pytania skontaktuj się z nami 

phone 12 680 88 80
email bramidan@bramidan.pl


Szukasz skutecznych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami?
Zobacz naszą ofertę 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up