News


Belownice i prasy do plastiku i tworzyw sztucznych: co warto wiedzieć?

1 LIPIEc 2020

Magazyny, sklepy, zakłady produkcyjne – co je łączy? Wszystkie generują ogromne ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Ich przechowywanie oraz utylizacja bywają znaczną niedogodnością i sporym kosztem dla firmy. Usprawnij działalność swojego przedsiębiorstwa i zoptymalizuj koszty wykorzystując prasy do plastiku. 

Belownica PC24 - prasowanie tworzyw sztucznych

Optymalizuj koszty przetwarzania plastikowych odpadów

Jak donosi raport opracowany przez Eurostat w 2014, roczna ilość wytwarzanych przez gospodarstwa domowe i działalności gospodarcze odpadów z tworzyw sztucznych w krajach Unii Europejskiej wyniosła aż 2 503 mln ton. Największy udział przypadł sektorowi budowlanemu, na drugim miejscu znalazło się górnictwo i kopalnictwo, a na trzecim – produkcja. Jak wyglądają te statystyki w konkretnych przedsiębiorstwach? Z raportu „New Plastics Economy Global Commitment” Ellen MacArthur Foundation wynika, że Coca-Cola wytwarza rocznie ok. 3 mln ton odpadów z plastikowych opakowań, a Nestlé – ponad 1,5 mln ton.

Jednak bez względu na branżę i sektor, firmy produkują ogromne ilości plastikowych odpadów a zarządzanie nimi sprawia niemałe wyzwanie. Niezoptymalizowana gospodarka odpadami sztucznymi ma niekorzystny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również bezpośrednio oddziałuje na efektywność przedsiębiorstw.

Twoja firma produkuje duże ilości odpadów z folii, opakowań plastikowych albo butelek PET? Piętrzą się one w Twoim magazynie, hali lub na zapleczu, utrudniając poruszanie się pracownikom i niepotrzebnie zajmując przestrzeń? Ich transport oraz utylizacja wpędzają Twoją firmę w spore koszty? Zastanawiasz się jak skutecznie utylizować tworzywa sztuczne? Nasza belownica do plastiku jest odpowiedzią na wszystkie tego typu zagadnienia.

Prasa do plastiku = spadek objętości odpadów nawet o 90%

Prawidłowo dopasowana prasa do folii i innych tworzyw sztucznych jest w stanie zmniejszyć objętość odpadów nawet o 90%. Wyposażając swoje przedsiębiorstwo w takie urządzenie, zredukujesz marnotrawstwo cennej przestrzeni roboczej, zoptymalizujesz czas pracy, jaki na utylizację poświęcają Twoi pracownicy oraz zmniejszysz koszty gospodarki odpadami.

Warto zwrócić również uwagę na całkowity koszt posiadania pras do plastiku (ang. Total Cost of Ownership – TCO). Dzięki niemu eksploatacja tych urządzeń jest na możliwie niskim poziomie, a przez to opłacalna. Co więcej, każda z belownic może być doposażona w moduł monitorowania pracy BRA-IN, który ułatwia budżetowanie kosztów jej eksploatacji, jak również pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym m.in. liczby sprasowanych tworzyw sztucznych w formie beli.

Belownica PC24 HD

Belownica PC24 HD

Załaduj belownicę odpadem typu butelki plastikowe 

Belownica X25 AD (seria X)

Belownica X25 AD (seria X)

Umieść odpad w komorze prasowania

Belownica B30 (seria B)

Belownica B30 (seria B)

Przewieź belę i przechowaj do momentu odbioru

Jakie odpady z tworzyw sztucznych sprasujesz w belownicy?

Belownice umożliwią prasowanie wielu różnych rodzajów odpadów z tworzyw sztucznych – nie tylko miękkiego plastiku (LDPE), ale również twardego plastiku (HDPE), butelek PET, worków Big-Bag, a nawet plastikowych beczek. W dalszej części artykułu dowiesz się jaka maszyna będzie najkorzystniejsza w przypadku prasowania tworzyw sztucznych.

Miękki plastik - odpad

Miękki plastik - odpad: utylizacja tworzyw sztucznych

Miękki plastik - bela

Miękki plastik - bela

Butelki PET - odpad

Butelki PET - odpad: utylizacja plastiku

Butelki PET - bela

Butelki PET - bela

Pojemniki - odpad

Pojemniki - odpad

Pojemniki - bela

Pojemniki - bela

Beczki - odpad

Beczki - odpad

Beczki - bela

Beczki - bela

PCV - odpad

PCV - odpad

PCV - bela

PCV - bela

Worki Big-Bag - odpad

Worki Big-Bag - odpad

Worki Big-Bag - bela

Worki Big-Bag - bela


1. Belownica do folii (LDPE)

Folia to jedno z bardziej typowych tworzyw sztucznych. Ten odpad jest obecny w niemal całym sektorze przemysłowym, handlowym i usługowym. Często wykorzystywany jest do zabezpieczania towarów na paletach. Jest to cenny i drogi surowiec wtórny. Jej cena na skupie uzależniona jest głównie od czystości odpadu oraz jakości posortowania.

Jeżeli folia jest odpadem generowanym przez Twoją firmę, optymalnym rozwiązaniem okaże się belownica do folii, która równocześnie sprawdzi się do kompaktowania kartonu czy papieru – gdyż nasze urządzenia są uniwersalne.

W zależności od ilość generowanych odpadów oraz indywidualnych potrzeb takich jak np. waga beli, można dobrać urządzenie, które zapewni wysoki współczynnik utylizacji tworzyw sztucznych. Wybór takich urządzeń jest całkiem duży...

2. Prasa do butelek PET i plastikowych pojemników

Odpady w postaci butelek PET oraz plastikowych pojemników to jeden z poważniejszych problemów, z którymi musi mierzyć się przemysł spożywczy (ale nie tylko). Doskonale sprawdzą się dedykowane belownice.

Ze względu na swoje gabaryty, omawiane odpady powinny być prasowane w belownicach o odpowiednio dużym otworze wrzutowym i dużej sile nacisku umożliwiając tym samym optymalne prasowanie tworzyw sztucznych.

Warto zwrócić uwagę na model PC24 HD oraz na belownice z serii X.

Przed prasowaniem plastikowych pojemników ich wieczka powinny być odkręcone lub przedziurawione. W przeciwnym wypadku znajdujące się wewnątrz powietrze utrudni kompaktowanie. Aby zwiększyć stabilność beli, warto na dole i na górze beli umieścić przekładkę z kartonu.

3. Belownica do twardych plastików (HDPE)

PCV to typ plastiku występujący w komputerach i telewizorach oraz różnych akcesoriach. Aby prasować tego typu materiały, konieczna jest belownica z dużą siłą nacisku i bardzo wytrzymałą konstrukcją. Do tego typu odpadu rekomendujemy nasze największe belownice z serii X (z krzyżowym układem siłowników). Sprawdź maszyny, które poradzą sobie z twardym plastikiem.

4. Automatyczne prasy do dużej ilości odpadów

Przy dużym zapotrzebowaniu na utylizację plastiku świetnym rozwiązaniem są prasy poziome i prasy ślimakowe. Zapewniają one wysoką wydajność i pracę w trybie ciągłym. Bardzo szeroki otwór wrzutowy oraz zautomatyzowana praca powodują, że zarządzanie odpadami w firmie jest dobrze zorganizowane.

Wszystkie urządzenia spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa a ich obsługa jest bezpieczna dla operatora.


Sprawdź jak działają urządzenia do prasowania plastiku

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami

Wybór odpowiedniego urządzenia do prasowania odpadów z tworzyw sztucznych to nie lada wyzwanie. Nie możesz zdecydować, która belownica lub prasa okaże się najlepszym rozwiązaniem do utylizacji plastiku w twojej firmie? Skontaktuj się z naszymi doradcami, uzupełniając poniższy formularz kontaktowy.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up