News


Czy belownica do odpadów jest bezpieczna dla pracowników?

1 sierpień 2019

Czy belownica do odpadów to bezpieczne urządzenie, które nie stanowi zagrożenia dla operatorów? Jakie normy bezpieczeństwa powinna spełniać maszyna i co to w praktyce oznacza?

Belownica Bramidan X25

Czy belownice są niebezpieczne? Obalmy mit!

Czy belownice to maszyny zagrażające pracownikom? Absolutnie nie – o ile tylko pochodzą od wiarygodnego producenta i są w odpowiedni sposób używane! Zarówno prasy automatyczne, jak i manualne to nowoczesne maszyny projektowane i produkowane zgodnie z najnowszymi normami bezpieczeństwa, które gwarantują użytkownikowi komfortową, wydajną, a przede wszystkim bezpieczną eksploatację.

Warto sprawdzić czy urządzenie, w które chcesz zainwestować zostało wykonane zgodnie z normą bezpieczeństwa EN 16500 i czy nie będzie zagrożeniem dla pracowników. Czym jest ta norma i dlaczego warto wybierać certyfikowane urządzenia?

Czym jest norma EN 16500 i dlaczego jest ważna dla bezpieczeństwa operatorów?

Norma EN 16500 to zestaw standardów wprowadzonych przez Europejski Komitet Normalizacyjny CEN w celu ochrony użytkowników belownic oraz pras pionowych. Norma ta określa rygorystyczne wymogi dotyczące konstrukcji i rozwiązań technologicznych implementowanych w belownicach, których nadrzędnym celem jest zapewnienie użytkownikom pras do odpadów bezpieczeństwa na każdym etapie obsługi maszyny.

Standardy określone w normie EN 16500 precyzują rozwiązania technologiczne dotyczące wszystkich elementów konstrukcji belownicy, a w szczególności: komory prasowania, siłowników, urządzeń sterujących, redukcji hałasu, obszaru wyrzucania beli, systemów awaryjnego zatrzymania, etykiet i instrukcji eksploatacji, a także wszelkich potencjalnych zagrożeń, które może napotkać użytkownik belownicy.

Napełnianie belownicy X25

Praca urządzenia jest zablokowana, gdy drzwi są otwarte

 

System dwukrotnej weryfikacji awarii Bramidan

System dwukrotnej weryfikacji awarii

 

Zamykanie belownicy X25

Mocny zamek śrubowy zapewnia pełną kontrolę otwierania drzwi

 

Dwuręczna obsługa belownicy

Oburęczna obsługa panelu zapewnia bezpieczny wyrzut beli

 

Wyrzut beli z X25

Bezpieczna obsługa 

Wyrzut beli X25

Bezpieczny wyrzut sprasowanej beli, bez ryzyka wypadnięcia beli

 

Bardzo niski poziom hałasu X25

Bardzo niski poziom hałasu 

Dlaczego warto wybierać belownice zgodne z normą 16500?

Co w praktyce oznacza, że dana prasa została wykonana w oparciu o standardy normy EN 16500? Zgodnie z europejskimi wymogami pionowe belownice powinny być wyposażone w poniższe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne:

1. Praca tylko przy zamkniętych drzwiach urządzenia 

Praca urządzenia jest niemożliwa, gdy drzwi belownicy pozostają otwarte. Ogranicza to ryzyko uruchomienia prasy w przypadku otwartych drzwi, co mogłoby zagrozić wypadnięciem opadów z komory, a także przytrzaśnięciem kończyn lub elementu ubioru operatora. W przypadku pras manualnych możliwe jest otworzenie drzwi dopiero po zakończeniu cyklu prasowania odpadów. Prasy automatyczne zamykają drzwi automatycznie po naciśnięciu odpowiedniego przycisku i otwierają je po zakończonym cyklu.

2. Dwukrotna weryfikacja awarii

Wyłącznik drzwiowy uniemożliwia pracę maszyny przy otwartych drzwiach. Nie stanowi on jednak jedynego zabezpieczenia. W przypadku, gdy wyłącznik ulegnie awarii, jednostka sterująca zadziała jako dodatkowy weryfikator awarii. W ten sposób wszelkie nieprawidłowości sprawdzane są dwukrotnie, co ogranicza ryzyko uruchomienia płyty dociskowej belownicy w przypadku niepoprawnego działania maszyny.

3. Mocny zamek śrubowy zapewniający pełną kontrolę otwierania drzwi

Prasa wyposażona jest w mocny zamek śrubowy, który zapobiega zbyt szybkiemu otwarciu drzwi - co mogłoby spowodować obrażenia operatora. Zamek śrubowy dba o zachowanie precyzji i pełnej kontroli nad otwieranymi drzwiami belownicy, gwarantując operatorowi wysoki komfort obsługi urządzenia.

4. Bezpieczny wyrzut sprasowanej beli

Zgodnie z normą EN 16500 szybkość wyrzucania beli na paletę lub podłogę musi być ograniczona. Co więcej, każda belownica do odpadów Bramidan uniemożliwia wysunięcie beli o więcej niż 90 stopni podczas opuszczania komory, co ogranicza ryzyko niekontrolowanego przemieszczania się jej podczas wyrzutu.

5. Najniższy poziom generowanego hałasu

Ze względu na zachowanie możliwie największej ergonomii pracy, maszyny podczas pracy powinny generować możliwie jak najmniejszy hałas – w przypadku produktów Bramidan nie przekracza on 60 dB. Dzięki temu zapewniamy operatorom komfortowe i przyjazne miejsce pracy.

Wybierz bezpieczną belownicę do odpadów!

Jako producent i dystrybutor najwyższej klasy pras i belownic dbamy o to, by nasze produkty spełniały normy bezpieczeństwa. Niniejszy artykuł poświęciliśmy normie EN16500. Warto wspomnieć również o innych normach dotyczących urządzeń do gospodarki odpadami - EN16252 oraz EN16486. Główne założenia tych norm to:

  • done Zabezpieczenie przed ruchomymi częściami maszyn
  • done Eliminacja zagrożeń elektrycznych
  • done Zminimalizowanie poziomu hałasu pracującego urządzenia
  • done Ergonomiczne wykonanie zapewniające operatorowi wygodną pozycję do pracy

Kupując belownice zgodne z najnowszymi standardami, możesz mieć pewność, że zapewniają one operatorom możliwie najwyższy poziom ergonomii pracy. To też gwarancja wygodnej, bezpiecznej, intuicyjnej i prostej obsługi urządzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj nasz asortyment i wybieraj spośród szerokiej oferty nowoczesnych maszyn do prasowania odpadów.

VIDEO: Normy bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne

 


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up