News


Małe pomieszczenie? Sprawdź gdzie umieścić belownicę do odpadów

25 listopad 2019

Ograniczone warunki przestrzenne potrafią skutecznie utrudnić inwestycje w sprzęt oraz modernizację procesów operacyjnych. Należysz do przedsiębiorców, którzy starają się wykorzystać każdy metr kwadratowy przestrzeni w hali produkcyjnej, magazynie czy na zapleczu? Sprawdź, jaka belownica do prasowania odpadów sprawdzi się w małych pomieszczeniach!

Belownica B5W

Masz mało miejsca na montaż belownicy? To już nie problem!

Wybór miejsca, w którym powinno się zamontować urządzenie do prasowania odpadów, powinno zależeć przede wszystkim od:

  • stop wewnętrznych procesów operacyjnych,
  • stop przepływu odpadów w firmie i miejsca ich składowania,
  • stop specyfiki obsługi odpadów przez operatorów maszyny.

Prasę do belowania należy zainstalować tam, gdzie zapewni możliwie najbardziej efektywne sortowanie oraz prasowanie odpadów. Najlepszym miejscem dla tego typu urządzenia jest bliskość źródła generowania odpadów.

Jednak w wielu przedsiębiorstwach jest problem z ograniczoną przestrzenią operacyjną w halach, magazynach czy na zapleczach. Niekorzystne warunki przestrzenne skutecznie ograniczają dowolność w doborze miejsca, w którym stanie prasa. Zdarza się, że maszyna do prasowania odpadów – zazwyczaj z braku lepszej alternatywy – instalowana jest w miejscach, w których otwieranie drzwi urządzenia utrudnia poruszanie się po ciągach komunikacyjnych.

Równie często belownice do prasowania odpadów przysuwane są do samej ściany, a ich komfortową eksploatację zaburza mała kubatura pomieszczeń. Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym możesz lepiej usytuować belownicę mimo niewielkiej przestrzeni.

Jakie belownice do odpadów sprawdzą się w małych pomieszczeniach?

Potrzebujesz belownicy, ale dysponujesz niewielką przestrzenią? Wybierz urządzenie z drzwiami pionowymi (VD) i (SD). Ułatwiają one załadunek, jednocześnie oszczędzając przestrzeń niezbędną do obsługi. Maszyna z pionowymi drzwiami może być otwierana automatycznie lub ręcznie. Wybór belownicy otwieranej automatycznie dodatkowo zwiększy efektywność jej załadunku, pozwalając na optymalizację nie tylko przestrzeni, ale również czasu operatorów. To sprawdzone rozwiązanie dla wąskich pomieszczeń.

Jeśli nie wiesz co oznaczają skróty oznaczeń drzwi VD i SD? Sprawdź nasz artykuł: Drzwi do belownic – czy rodzaj ma rzeczywiście znaczenie?

Belownica B5 Wide VD

Belownica B5 Wide VD

Belownica B20 VD

Belownica B20 VD

Belownica X25 AD

Belownica X25 AD

Belownica postawiona bezpośrednio przy ścianie? Żaden problem, ale…

Niektóre urządzenia mogą być bezpośrednio dosunięte do ściany, co pozwoli nieco lepiej wykorzystać przestrzeń. Aby maszyna mogła bezproblemowo pracować w takim ustawieniu, musi być wyposażona w odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, a dokładnie w rolki taśm umieszczone z przodu belownicy.

Belownica B3

Belownica B3

Belownica B4

Belownica B4

Belownica B5 Wide

Belownica B5 Wide

 

Zwróć uwagę na siłowniki

Klasyczne konstrukcje belownic (seria B) wyposażone są w siłowniki umieszczone w górnej części urządzenia, które podczas pracy wychodzą poza obrys maszyny. Mając do dyspozycji ograniczoną przestrzeń roboczą, warto wybrać belownice o siłownikach usytuowanych krzyżowo (seria X), co znacząco ogranicza wysokość maszyny. Dzięki mniejszej wysokości, maszynę bez trudu postawisz np. pod półkami w magazynie lub w niewysokim pomieszczeniu.

Belownica X10

Belownica X10

Belownica X25

Belownica X25

Belownica X30 LP

Belownica X30 LP

Czy belownicę do odpadów można ustawić poza budynkiem?

Urządzenie najlepiej montować wewnątrz budynku, jednak można zainstalować je również na zewnątrz obiektu. Należy wówczas pamiętać o tym, by maszyna stała pod zadaszeniem, bowiem opady atmosferyczne mogą negatywnie wpłynąć na pracę, a także przyczynić się do szybszego wyeksploatowania komponentów.

Warto mieć świadomość, że belownica niekorzystnie znosi niskie temperatury, które obniżają właściwości smarne oleju. Jeżeli wiesz, że prasa do belowania będzie użytkowana w okresie zimowym na zewnątrz lub planujesz umieścić ją bezpośrednio w chłodni, pamiętaj, by zastosować specjalny olej hydrauliczny do niskich temperatur.

Aby urządzenie zawsze było sprawne i gotowe do pracy warto zamawiać systematyczne przeglądy. Kontrola układu hydraulicznego, bezpieczeństwa, instalacji elektrycznej, wymiana oleju, konserwacja, raport z wizyty wraz z zaleceniami eksploatacyjnymi - to wszystko może zapewnić profesjonalny serwis belownic.


Rozwiązania do małych pomieszczeń - podsumujmy...

Drzwi pionowe - VD (Vertical Door)

Drzwi pionowe - VD (Vertical Door) 

Drzwi pionowe zajmują mało miejsca i ułatwiają załadunek z dwóch stron. To idealne rozwiązanie dla wąskich pomieszczeń

Instalacja belownicy przy ścianie

Instalacja belownicy przy ścianie

Modele, które mają rolki taśm instalowane z przodu urządzenia mogą stać bezpośrednio przy ścianie. Rozwiązanie sprawdza się w ciągach komunikacyjnych 

Siłowniki krzyżowe (seria X)

Siłowniki krzyżowe (seria X)

Siłowniki krzyżowe znacząco ograniczą wysokość maszyny, dzięki czemu belownica bez problemu zmieści się pod półkami w magazynie, lub w niewysokim pomieszczeniu

Belownica umieszczona na zewnątrz budynku

Montaż belownicy na zewnątrz budynku

Jeśli w magazynie lub hali brakuje miejsca, maszynę można umieścić na zewnątrz. Belownica powinna stać pod zadaszeniem, które zabezpieczy ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Masz mało miejsca? Znajdź belownicę dostosowaną do Twojego biznesu

Szukasz odpowiedniej prasy do belowania? Poznaj naszą kompleksową ofertę i wybierz najlepsze rozwiązanie spośród bogatej oferty produktów Bramidan. Masz wątpliwości dotyczące doboru maszyny? Nasi doradcy z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania.

Zapraszamy również na blog o prasach i belownicach do odpadów.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up