News


Separacja cieczy z odpadów. Jak robić to skutecznie?

8 czerwiec 2020

Nie wiesz, jak efektywnie utylizować odpady zawierające resztki cieczy? Sprawdź, jak skutecznie odprowadzać ciecz z odpadu i w jaki sprzęt warto zainwestować.

Belownica galwanizowana i Prasa RUNI

Z jakich odpadów można odseparować ciecz i kto je produkuje?

Frakcja mokra znajduje się często w odpadach opakowaniowych, takich jak kartony po mleku, puszki stalowe, butelki po napojach, puszki po jedzeniu, kartony po sokach oraz wiele innych zawilgoconych i mokrych odpadów. Aby efektywnie je transportować i utylizować, niezbędne jest odprowadzenie cieczy.

Separacja cieczy z odpadów wymaga jednak odpowiedniego zaplecza technicznego. Nieocenione w tej roli są maszyny typu prasy ślimakowe, które pozwolą skutecznie wycisnąć ciecz, osuszyć frakcję oraz wydajnie sprasować odpady.

Z pras do frakcji mokrej skorzystają m.in. browary, zakłady butelkowania, przedsiębiorstwa działające w sektorze żywności i napojów, ale również producenci kosmetyków, stacje recyklingu, przetwórcy surowców wtórnych oraz firmy utylizujące odpady.

Puszki aluminiowe

Typ odpadu - puszki aluminiowe

Butelki PET

Typ odpadu - butelki PET

Odpady organiczne i ciecze

Typ odpadu - odpady organiczne i ciecze

Tworzywa sztuczne 

Typ odpadu - tworzywa sztuczne

Ścinki folii PE

Typ odpadu - ścinki folii PE

Odpady organiczne

Typ odpadu - odpady organiczne

Maszyny do separacji cieczy: jak działają i dlaczego są dobrą inwestycją?

Prasy ślimakowe sprawnie radzą sobie z niemal każdym rodzajem odpadów, sprawnie oddzielając odpad stały od cieczy, odwadniając go i następnie prasując – wszystko w ramach jednego procesu technologicznego. Dzięki temu prasa ślimakowa jest w stanie skrócić czas potrzebny na kompleksową gospodarkę odpadami i zagwarantować łatwiejszą oraz bardziej transparentną organizację odpadów w przedsiębiorstwie.

Połączona separacja cieczy i jednoczesne zagęszczenie odwodnionych odpadów w jednej maszynie pozytywnie wpływa na jakość finalnego surowca. To nie wszystko! Proces ten redukuje koszty późniejszej utylizacji odpadów. Separowanie i zagęszczanie surowców zmniejsza ich ilość oraz objętość, a tym samym przedkłada się na ograniczenie kosztów ich transportu.

Jakie korzyści uzyskasz, separując ciecz z odpadów?

Niezależnie od rodzaju odpadów, jakie produkuje Twoje przedsiębiorstwo, efektywne wyciskanie cieczy z mokrej frakcji zapewnia przede wszystkim znaczne obniżenie kosztów ich utylizacji. Jednocześnie przemyślana gospodarka mokrą frakcją pozwoli uzyskać Twojej firmie większe oszczędności związane z gospodarką odpadami i przychody ze sprzedaży surowców.

Odpady mokre są ciężkie oraz trudne w transporcie. Separacja cieczy i redukcja odpadów przyczynia się do zmniejszenia ich gabarytów i wagi, tym samym ułatwiając magazynowanie oraz ograniczając nakłady transportowe.

Odwodnione odpady mogą być sprzedawane producentom biomasy oraz przetwarzane na paliwo z odpadów. Suchy surowiec może być również oddany do spalarni, która w procesie spalania wyprodukuje z niego energię cieplną i elektryczną. Sprzedaż paliwa RDF (alternatywnego) może okazać się świetnym sposobem na dywersyfikację przychodów przedsiębiorstwa.

Jakie urządzenia sprawdzą się do efektywnego odprowadzania cieczy?

W asortymencie Bramidan znajdziesz specjalistyczne prasy ślimakowe RUNI przystosowane do efektywnego i bezpiecznego zagęszczania mokrej frakcji i usuwania zbędnej cieczy z odpadów.

Do odsączania i kompresji odpadów sprawdzą się przede wszystkim prasy do wyciskania cieczy RUNI, model SK240 oraz SK370.

Prasy ślimakowe RUNI są proste w obsłudze, a do tego zautomatyzowane, dlatego zaangażowanie pracowników w ich pracę jest naprawdę niewielkie.

Prasa ślimakowa RUNI

Prasa ślimakowa RUNI

  • stop separacja cieczy z produktów mlecznych 
Prasa ślimakowa RUNI

Prasa ślimakowa RUNI 

  • stop separacja cieczy z plastikowych butelek 

Wilgotne lub korozyjne środowisko? Skorzystaj z pomocy galwanizowanych belownic pionowych!

Galwanizowane wersje belownicy PC24 HD, X25, X30, X50 zostały zaprojektowana do pracy w specjalnym środowisku. Umożliwiają one jednoczesne prasowanie i drenowanie. Maszyny przeznaczone do pracy z mokrą frakcją to zabezpieczone ocynkiem urządzenia, które doskonale nadają się do pracy w środowiskach korozyjnych i narażonych na działanie cieczy. Są dodatkowo uszczelnione i zabezpieczone przed wyciekami cieczy.

Galwanizowane modele Bramidan mogą być opcjonalnie wyposażone w drzwi uchylne FD lub drzwi automatyczne AD, które ułatwiają umieszczanie odpadów w maszynie. Więcej na temat rodzajów drzwi znajdziesz w tym artykule: Drzwi do belownic – czy rodzaj ma rzeczywiście znaczenie?

Belownica X50 - blokady przeciwpowrotne

Belownica X50 - blokady przeciwpowrotne

  • stop utrzymują odpad w dole komory prasowania
  • stop ułatwiają osiąganie większej wagi sprasowanego odpadu
Belownica Galwanizowana X30

Belownica Galwanizowana X30   

  • stop pozwala na eksploatację belownicy w środowiskach korozyjnych lub na zewnątrz budynku

Sprawdź jak działają urządzenia do separacji cieczy

Odprowadzanie resztek cieczy w belownicy pionowej

Odprowadzenie wody z produktów mlecznych

 

Odprowadzanie cieczy z puszek po żywności 

 

Szukasz prasy do odprowadzania cieczy z odpadów?

Sprawdź prasy RUNI oraz galwanizowane belownice Bramidan. Skontaktuj się z nami, uzupełniając poniższy formularz kontaktowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowoczesnej gospodarce odpadami oraz o dedykowanych prasach i belownicach? Odwiedź nasz blog!


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up