NEWS


Zarządzanie odpadami: jak poprawić efektywność za pomocą belownic i pras?

26 lipiec 2021

Z każdym kolejnym rokiem rośnie ilość odpadów. Firmy świadczące usługi w zakresie gospodarowania odpadami stają przed coraz większymi wyzwaniami. Rosnąca ilość odpadów motywuje je do wdrażania nowoczesnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami.

Belownice i prasy w firmie recyklingowej

Liczba odpadów na jednego mieszkańca Polski stale się zwiększa

Główny Urząd Statystyczny od 2015 roku zbiera dane na temat wytworzonych odpadów w przeliczeniu na mieszkańca Polski. Według statystyk ich ilość stale się zwiększa. W roku 2015 były to 283 kilogramy, a w roku 2019 - aż 332 kilogramy na osobę w skali roku. 

Wzrostowe prognozy nie dotyczą wyłącznie gospodarstw domowych. Taki sam wzrost odnotowuje również sektor przedsiębiorstw.* 

Co w praktyce oznacza to dla firm zajmujących się gospodarką odpadami? To, że muszą zadbać o coraz efektywniejszy recykling odpadów, który pozwoli im sprawnie uporać się z ich rosnącą ilością.

* źródło: dane GUS 2015, dane GUS 2019

Poznaj sposoby na zwiększenie efektywności recyklingu odpadów 

Oto kilka wartych rozważenia pomysłów.

1. Efektywne wykorzystanie przestrzeni dzięki belownicom i prasom do odpadów

Surowce i materiały zajmują bardzo dużo przestrzeni - wszystko z uwagi na objętość odpadów. Czy można coś z tym zrobić? Tak - problem ten w łatwy sposób rozwiązuje odpowiednio dobrana prasa do odpadów. 

Jakie prasy czy belownice przydadzą się firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadami?

  • stopBelownica pionowa
  • stopBelownica kanałowa
  • stopPrasa ślimakowa 
  • stopKontenerowa prasa ślimakowa

Chcesz poznać bliżej dedykowaną ofertę belownic czy pras dla firm zarządzających odpadami? Dysponujemy szeroką ofertą, dzięki czemu na pewno dopasujemy urządzenie (lub cały zestaw urządzeń) odpowiednio do potrzeb Twoich oraz Twoich klientów.


Różne urządzenia - jeden dostawca

Belownice pionowe

Belownice pionowe

Odpady: karton, folia, plastik, inne 

Belownice kanałowe

Belownice kanałowe 

Odpady: karton, folia, inne 

Prasy ślimakowe

Prasy ślimakowe

Odpady: EPS, EPP, EPE, XPS, wyciskanie cieczy

Kontenerowe prasy ślimakowe

Kontenerowe prasy ślimakowe

Odpady: karton, butelki PET, tworzywa sztuczne

2. Uzyskanie cięższych, zwartych bel

Dzięki sprasowaniu surowca w ciężkie, zbite bele zyskujesz więcej przestrzeni magazynowej.

W belownicach pionowych mamy możliwość uzyskania beli z kartonu do 550 kg, natomiast z folii – do 600 kg. Z kolei w przypadku belownic poziomych to nawet 600 kg dla beli z kartonu i 450 – dla beli z folii.

3. Prasowanie różnych typy odpadów

Co istotne, belownice i prasy dają możliwość prasowania różnego typu odpadów. Cały proces odbywa się szybko – niezależnie od ilości, typu oraz gabarytu odpadów. 

Karton

Karton

Papier

Papier

Folia

Folia

Butelki PET 

Butelki PET

Plastikowe pojemniki

Plastikowe pojemniki

Beczki plastikowe

Beczki - odpad

Worki Big-Bag

Worki Big-Bag

Puszki aluminiowe i stalowe

Puszki aluminiowe i stalowe

Beczki stalowe

Beczki stalowe

EPS

EPS

Poliuretan PUR

Odpady organiczne

Pianka / EPE

Odpady organiczne

EPP / XPS

EPP / XPS

Tekstylia

Tekstylia

Ścinki folii PE

Ścinki folii PE

Odpady organiczne

Odpady organiczne


4. Prasowanie dużych ilości odpadów w trybie ciągłym

Jakie są korzyści z kontenerowych pras ślimakowych? Warto wskazać na specyfikę pracy tych pras, które rozdrabniają i prasują odpady jednocześnie. Mogą pracować bez przerwy, czyli w trybie ciągłym. Dzięki osobnemu montażowi kontenera oraz pras urządzenie gwarantuje wysoki współczynnik sprasowania.

Prasy są bardzo wydajne w zakresie zagęszczania odpadów w kontenerach – jest ono nawet 60% większe niż w klasycznych prasach hydraulicznych. Tak przygotowane odpady szczelnie wypełniają kontener materiałem o lepszych parametrach do dalszej obróbki, a także umożliwiają sprawniejsze opróżnienie kontenerów. 

Również prasy ślimakowe pracują w trybie ciągłym i wymagają niewielkiego zaangażowania personelu. Prasa gwarantuje wysoki współczynnik sprasowania (EPS - 50:1). Brykiet jest trwały i łatwy do magazynowania (możliwość ustawienia jeden na drugim).

Jaki jest koszt użytkowania belownic?

Belownice i prasy w firmach zajmujących się gospodarowaniem odpadów wpływają na znaczące obniżenie kosztów oraz zwiększenie wydajności zarządzania odpadami. Dodatkowo Bramidan skupia się na 10-letnim całkowitym koszcie posiadania (TCO), aby koszt użytkowania belownic był zawsze na możliwie niskim poziomie. Dzięki czemu inwestycja przyniesie wymierne korzyści, również finansowe.

Nowoczesne produkty

Jeśli poszukujesz nowoczesnych rozwiązań w zakresie prasowania odpadów - skontaktuj się z nami! Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które przyniesie zyski zarówno Tobie, jak i środowisku.

Jak działają belownice oraz prasy do odpadów? 

Kontenerowe prasy ślimakowe 

 


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up