News Od bRAMIDAN


Brykieciarka i rozdrabniacz styropianu EPS na problem z zalegającymi odpadami

16 MARZEC 2022

Rosnące zanieczyszczenie naszej planety wymaga pilnych zmian m.in. w gospodarce odpadami. Jak pokazują analizy, przy braku działań w tym zakresie już w 2040 roku do oceanów rocznie może trafiać aż 30 milionów ton tworzyw sztucznych. Dużą ich część będą stanowić produkty styropianowe, wykonane ze spienionego polistyrenu (EPS). Ich zbiórka oraz oddawanie do recyklingu są więc kluczowe, jednakże proces ten może być uciążliwy dla przedsiębiorstw. W Bramidan doskonale to rozumiemy i jednocześnie wiemy, jak ważna jest troska o ochronę środowiska. Z tego powodu oferujemy zarówno rozdrabniacze do styropianu, jak i brykieciarki. Sprawdź, jakie korzyści przynosi ich zakup!

Brykieciarki i rozdrabniacze w ofercie Bramidan

Rozdrabnianie lub zagęszczanie styropianu – dlaczego jest niezbędne?

Czy wiesz, że tylko około 2% objętości styropianu stanowi polistyren? Reszta to powietrze, bo proces jego produkcji prowadzi do powstawania zamkniętych, wypełnionych tlenem komórek. W efekcie nawet duże produkty styropianowe mają stosunkowo niewielką masę. Niestety, gdy stają się one odpadami, gospodarka nimi w przedsiębiorstwie może sprawiać problemy. Jeśli są to np. sporych rozmiarów opakowania, do ich magazynowania potrzeba dużo wolnej przestrzeni. Z tego samego powodu kłopotliwy jest również ich transport. Wszystko to wiąże się z dodatkowym nakładem pracy i wysokimi kosztami. Styropianowe odpady warto więc przetwarzać w firmie. Możesz zmieniać je w pokruszony materiał w rozdrabniarce lub prasować z wykorzystaniem brykieciarki.

Jakie korzyści płyną z zakupu rozdrabniacza do styropianu lub brykieciarki?


Styropian EPS zalicza się do tworzyw sztucznych poddawanych procesowi recyklingu. Odpady tego typu, które produkuje wiele przedsiębiorstw, można zagęszczać w brykieciarkach lub przetwarzać w rozdrabniaczu do postaci granulek. 

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania tych maszyn to:

 • stoposzczędność miejsca dzięki zmniejszeniu objętości tworzyw sztucznych – mogą być przetworzone do formy pokruszonego styropianu (kompresja 3 do 1) lub brykietów (kompresja 50 do 1)
 • stoppozyskiwanie wysokiej jakości gotowych surowców wtórnych, które można odsprzedawać, uzyskując dodatkowe przychody
 • stopoptymalizacja kosztów utylizacji materiałów EPS
 • stopzmniejszenie nakładów pracy związanych z gospodarką odpadami w przedsiębiorstwie

Polecamy rozwiązania od firmy Bramidan – zarówno rozdrabniacz do styropianu, jak i brykieciarkę. Mamy urządzenia wydajne i proste w obsłudze – nasz technik przeprowadza szkolenie dla pracowników podczas instalacji sprzętu u klienta.

Rozdrabniacze i brykieciarki do styropianu w ofercie Bramidan


Jeśli Twoje przedsiębiorstwo produkuje małe lub średnie ilości odpadów EPS, dobrym wyborem jest galwanizowany rozdrabniacz do styropianu. Najważniejsze cechy tej maszyny to:

 • stopniska waga całkowita i stosunkowo niewielkie gabaryty
 • stoprotory dwukanałowe, które zmniejszają objętość surowców wtórnych w stosunku 3 do 1 – z rozdrabniacza wychodzi pokruszony materiał i trafia do plastikowego, wymiennego worka
 • stopgalwanizowana powłoka ochronna, dzięki której maszyna może pracować w wilgotnym środowisku
 • stopmożliwość regulacji wydajności
 • stopprosta obsługa

Rozdrabniacz styropianu 

Rozdrabniacz styropianu

Gotowy pokruszony styropian

Gotowy granulat - Rozdrabniacz Bramidan

Z kolei w przypadku dużej ilości tego typu odpadów, najlepiej sprawdzi się, brykieciarka RUNI do styropianu. W Bramidan oferujemy modele SK120, SK200, SK230, SK370, które:

 • stopw przeciwieństwie do rozdrabniarki prasują surowce wtórne do postaci kompaktowych brykietów (stopień kompresji wynosi 50 do 1)
 • stopwytwarzają mocno zagęszczone i łatwe do przenoszenia brykiety
 • stopsą proste w obsłudze i w bardzo niewielkim stopniu angażują pracowników
 • stopmają czujnik napełnienia uniemożliwiający przepełnienie maszyny

Brykieciarka do styropianu

Brykieciarka do styropianu

Zagęszczony odpad EPS w postaci brykietu 

Zagęszczony odpad EPS w postaci brykietu


Urządzenia do odpadów styropianowych pracują w wielu różnych branżach

Odpady EPS to zarówno odpady opakowaniowe jak i poprodukcyjne.

Zarówno kruszarki jak i brykieciarki do styropianu pracują w wielu branżach i sprawdzają się w firmach, które chcą przetwarzać ten odpad w skuteczny i szybki sposób. Maszyny do EPS są stosowane między innymi w centrach logistycznych, w branży RTV/AGD czy też budowlanej, w tym w sektorze stolarki budowlanej, a nawet w przetwórstwie rybnym. Są także przydatne w firmach zajmujących się utylizacją odpadów.

Dowiedz się jak Efektywne zagęszczać pojemniki na ryby z EPS w branży przetwórstwa rybnego  

Załadunek odpadu EPS (branża przetwórstwa rybnego)

Załadunek odpadu EPS w branży przetwórstwa rybnego

Gotowy brykiet

Gotowy brykiet z brykieciarki


Sprawdź jak pracuje rozdrabniacz styropianu


Sprawdź jak pracuje brykieciarka do styropianu


Postaw na sprawdzone maszyny do zmniejszania objętości odpadów w przedsiębiorstwie

Wiemy, jak ważna jest troska o ochronę środowiska. Dzięki wykorzystaniu maszyn od Bramidan gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie będzie efektywniejsza i tańsza. U nas możesz zamówić rozdrabniarkę do styropianu bądź brykieciarkę.

Oferujemy maszyny objęte profesjonalną opieką serwisową. Wszystkie spełniają restrykcyjne normy bezpieczeństwa.

Ponieważ EPS jest odpadem niejednorodnym i jego waga oraz gęstość mogą się różnić zależnie od zastosowania, bardzo istotny jest odpowiedni dobór urządzenia do jego przetwarzania. Z tego powodu warto skontaktować się z naszym handlowcem – pomoże on w wyborze najlepszego rozwiązania.


Porozmawiajmy o rozwiązaniu dla Ciebie 

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

keyboard_arrow_up